
Frygtløse fugle - Læs selv-serie
Hos Politikens Børnebøger er nørden vores superhelt, og derfor er omdrejningspunktet for vores læs selv-serie nogle af vores absolutte yndlingsnørder, heriblandt Vicky Knudsen. I Vicky Knudsens tre nye læs selv-bøger skal vi se nærmere på nogle af de dyr, vi ellers ofte prøve at undgå.
Frygt-løse fugle tager os omkring nogle af de største fugle, vi har herhjemme – fugle, der ikke altid er lige søde ved hverken artsfæller eller andre arter.
I Vickys optik er der dog ingen grund til at undgå hverken igler, lus, krager eller skolopendere – for de er hver især nogle helt fantastiske arter, der igennem årtusinder har forfinet deres overlevelse i naturen. Der er altså snarere grund til jubel end til panik, hvis der pludselig er en zebraedderkop på hovedpuden.
- Forfatter
- Vicky Knudsen
- Alder
- 6-9 år
- Opplag
- 1
- ISBN
- 9788740082524
- Språk
- Dansk
- Vekt
- 221 gram
- Serie
- Læs selv-serie
- Utgivelsesdato
- 30.3.2023
- Forlag
- Politikens Forlag
- Antall sider
- 48
