Gå direkte til innholdet
Fakta om puberteten
Spar

Fakta om puberteten

Lytt i appen vår eller last ned
Det är mycket som händer i puberteten. Kroppen förändras, och det gör hjärnan också. Varför luktar strumporna illa? Varför får jag finnar? Och varför fattar mina föräldrar ingenting? I den här boken får man veta mer om vad som händer, och varför.

Inti Chavez Perez är sexualupplysare, författare och föreläsare. Han reser runt i skolor och pratar med ungdomar och skolpersonal om sex och samlevnad, jämställdhet och normkritik. Sedan 2020 arbetar han som utvecklingsledare på Göteborgs stad. På Nypon och Vilja förlag finns även hans böcker Snacka om oskulden! samt en lättläst version av Respekt En sexbok för killar.

Lättlästa böcker från Nypon är ofta något kortare, har alltid ett lättare språk och ett innehåll anpassat för den tänkta läsarens ålder.
Oppleser
Lo Tamborini
Illustratør
Elias Ericson
Alder
9-12 år
ISBN
9789179873332
Språk
Svensk
Utgivelsesdato
10.3.2021
Tilgjengelige elektroniske format
  • MP3 - i en fil
  • MP3 - i avsnitt
  • Flash Stream
  • HTTP Stream
  • TSS Stream
Spilletid
0tim 12min
Lytt her
  • Adlibris app
  • Datamaskin