Gå direkte til innholdet
En jobbig värld
En jobbig värld
Spar

En jobbig värld

Forfatter:
Svensk
Les i appen vår eller last ned

I två års tid har Lars Berge skrivit krönikor för tidningen Arbetsvärlden, med påhittade nyheter och icke existerande företeelser.

Som att Sverigedemokraternas opinionssiffror sjunkit efter att en av partiets EU-kandidater setts nykter på en fest. Att Joakim Lamotte av misstag råkat starta en livesändning från ett närlivs som resulterade i att butiken tvingats stänga på grund av hot. Och att ett massivt utskick av ”Sverigebrev” nått Nigeria med falska löften om stora summor pengar från avlidna kända svenskar utan arvingar.

Trots att samtliga texter publicerats under ­rubriken ”satir” har de flera gånger tagits för ­sanningar. I ett utförligt förord beskriver ­författaren sina tankar om texterna och hur ­gränsen mellan satir och fakta under de senare åren helt har kommit att suddas ut.

Texterna är illustrerade av konstnären Lars ­Arrhenius.

Forfatter
Lars Berge
Illustratør
Lars Arrhenius
ISBN
9789178196852
Språk
Svensk
Utgivelsesdato
7.5.2020
Tilgjengelige elektroniske format
  • PDF - vannmerket
Les e-boka her
  • Adlibris app
  • Datamaskin