Gå direkte til innholdet
Eino Leino ja 1918
Spar

Eino Leino ja 1918

Kahtia jaetussa Suomessa ei ollut tilaa yhden kansan puolestapuhujalle.
Eino Leinoa on yritetty tulkinnoissa määrittää jonkin sisällissodan osapuolen kirjailijaksi. Huomattava määrä Leinon omia sodanaikaisia kirjoituksia on jäänyt kuitenkin julkaisematta uudelleen.

Tämä Leinon tekstien kokoelma sisältää kirjoituksia pidemmältä ajalta: vuonna 1915 alkaneesta Sunnuntai-lehden päätoimittajuudesta vuoteen 1921, jolloin Leino kirjoitti punavankien vapauttamisen puolesta ja tahtoi vapautua Suomen kansalaisuudesta.

Taustoittavat tarinat ja ajan tapahtumista kertovat kronologiat täydentävät Eino Leinon omia tekstejä ja antavat kuvan kirjailijan elämän tapahtumista sekä sisäisistä ristiriidoista sisällissodan aikoina.

Kirjailija Esko Piippo on Eino Leino -talon säätiön ja Suomen kirjailijanimikkoseurat ry:n puheenjohtaja. Eino Leino ja 1918 on Piipon seitsemäs teos Eino Leinosta.
Redaktør
Esko Piippo
ISBN
9789529413256
Språk
Finsk
Vekt
442 gram
Utgivelsesdato
1.1.2018
Antall sider
176