Gå direkte til innholdet
Drömslottet
Spar

Drömslottet

132,-

Den klassiska bokserien om Anne på Grönkulla har älskats av generationer av läsare sedan den första titeln utkom i början av 1900-talet, och har även rönt stor uppskattning i flera filmatiserade versioner. Nu ges de oavkortade originalböckerna ut på nytt, i varsamt bearbetad översättning.  

En solig septemberdag i Grönkullas härliga trädgård gifter sig till slut Anne med sin Gilbert. Snart därefter flyttar de in i ett litet hus vid havet Drömslottet och börjar sitt lyckliga liv tillsammans.
Men nya prövningar väntar och det nygifta paret drabbas också av en stor sorg. Kan Marilla hjälpa Anne att gå vidare?
Samtidigt får Gilbert fatta svåra beslut som läkare och hans viktiga arbete ställer honom och Anne inför ett vägskäl.  

L.M. MONTGOMERY (1874 1942) föddes på Prince Edward Island i Kanada, och det är också där som historien om Anne tar sin början.  

"Nu läser jag om hela Montgomerys serie om Anne och ser alla historierna hon väver in, ett myller av människor och livsöden som hon snabbskissar skickligt, kortfattat och humoristiskt."
Lotta Olsson, Dagens Nyheter  

"en utomordentlig läsupplevelse, ja, en page turner [...] Anne är en fantastisk bekantskap"
Carl-Johan Malmberg, Svenska Dagbladet, om första boken i serien

Oversetter
Karin Jensen
Alder
15+ år
ISBN
9789178614745
Språk
Svensk
Vekt
408 gram
Utgivelsesdato
25.9.2019
Forlag
Lind Co
Antall sider
270