Gå direkte til innholdet
Det sista problemet
Det sista problemet
Spar

Det sista problemet

Les i appen vår eller last ned
Sherlock Holmes har i flera veckor spårat professor James Moriarty och hans kriminella nätverk. Han ser det som höjdpunkten på sin karriär att krossa det kriminella geniet och hans organisation medan Moriarty å sin sida är ute efter att stoppa Holmes. Konflikten kulminerar i en ödesdiger närkamp vid Reichenbachfallen i schweiziska Alperna.
Den andra novellsamlingen om mästerdetektiven Sherlock Holmes. Novellerna publicerades från början i The Strand Magazine i Storbritannien 1892-1893.

Sir Arthur Conan Doyle var en skotsk läkare och författare, född i Edinburgh 1859 och död i Crowborough i East Sussex 1930. Han är mest känd för att ha skapat den berömda mästerdetektiven Sherlock Holmes och hans följeslagare doktor Watson. Totalt skrev han 56 noveller och 4 romaner om det kända paret. Berättelserna har också filmatiserats flera gånger.
ISBN
9788726380187
Språk
Svensk
Utgivelsesdato
19.12.2019
Tilgjengelige elektroniske format
  • Epub - vannmerket
Les e-boka her
  • Adlibris app
  • Lesebrett
  • Datamaskin