Gå direkte til innholdet
Det mörka
Spar

Det mörka

Forfatter:
innbundet, 2026
Svensk

Ny bok i serien om Lacey Flint efter åtta års väntan

»Släpper inte greppet om en förrän på sista sidan.« Fiona Barton

När ett spädbarn rycks från sin barnvagn och kastas i Themsen befinner sig poliskonstapel Lacey Flint av en slump i närheten. Trots att hon för tillfället inte är i tjänst lyckas hon förhindra katastrofen. Men vem skulle vilja skada ett barn?
Kriminalkommissarie Mark Joesbury är inte förvånad. Under sin övervakning av ett komplext nätverk av Darknet-sajter har Joesbury och hans team identifierat ett nytt terrorhot från en kvinnohatande grupp som kallar sig själva incels. Joesburys team försöker infiltrera gruppen, men Darknet är skapad för anonymitet, och incelarmén är stor.
Trycket ökar när teamet får veta att överfallet vid Themsen bara var det första i en rad våldsamma attacker i syfte att terrorisera kvinnor. Dessutom tycks rörelsens ledare tycks ha valt ut Lacey som själva symbolen för allt de hatar – vilket innebär att hon nu befinner sig i extrem fara.
I översättning av Åsa Brolin.

SHARON BOLTON är en av Storbritanniens mest hyllade deckarförfattare. Hon har bland annat vunnit Mary Higgins Clark Award och emottagit The Dagger in the Library från Crime Writers Association för sitt samlade författarskap. Det mörka är den efterlängtade femte boken i serien om Lacey Flint, efter åtta års uppehåll.

Forfatter
Sharon Bolton
Oversetter
Åsa Brolin
ISBN
9789181086492
Språk
Svensk
Vekt
586 gram
Utgivelsesdato
9.1.2026
Antall sider
408