Gå direkte til innholdet
Den skarpe eksamination
Spar

Den skarpe eksamination

Forfatter:
innbundet, 2022
Dansk
Danmark har en fremtrædende plads i historien som torturnation, og i Oplysningstiden var Danmark en af de allerflittigste nationer i Europa til fuldt lovligt at bruge tortur for at fremtvinge tilståelser. Men det er stort set forbigået i dansk historieskrivning. 

I 1500- og 1600-tallet blev hundredvis af dødsdømte hekse og tyve tortureret, og mellem 1686 og 1837 blev flere tusinde tyveritiltalte tortureret i den københavnske inkvisitionskommission. 

Brug af tortur i Danmark adskiller sig på flere punkter fra den generelle europæiske udvikling. Vi fik tidligt – allerede i 1547 – forbud mod at benytte tortur, undtagen når en forbryder allerede var dødsdømt. Men lige så bemærkelsesværdig er legaliseringen i Danmark af tortur i 1772 på et tidspunkt hvor Europas førende lande afskaffede tortur. 

Bogen kortlægger brugen af tortur og de politiske overvejelser om det. Desuden dykker den ned i de tortureredes verden gennem konkrete sager og en række tætte skildringer af kriminaliteten i København.

Tyge Krogh (f. 1954) er historiker, dr.phil. og ansat som seniorforsker ved Rigsarkivet. Hans forskning ligger især inden for 1700-tallets danske kultur- og retshistorie, bl.a. disputatsen Oplysningstiden og det magiske – Henrettelser og korporlige straffe i 1700-tallets første halvdel (2000).
Undertittel
Tortur i Danmark – og dens ofre
Forfatter
Tyge Krogh
Opplag
1
ISBN
9788712064817
Språk
Dansk
Vekt
914 gram
Utgivelsesdato
3.5.2022
Antall sider
352