Gå direkte til innholdet
Den sista divan - boken om Anita Ekberg
Spar

Den sista divan - boken om Anita Ekberg

Lytt i appen vår eller last ned
Hon var världskändisen som förlöjligades i hemlandet men älskades och hyllades ute i världen, av såväl Nobelpristagare som rockartister. Hon var tjejen från Malmö som umgicks med giganter som Sean Connery och Frank Sinatra. För många är hennes filmiska bad i Fontana di Trevi än idag starkt förknippat med bilden av Rom.

"Den sista divan" är boken om Anita Ekberg och hennes stormiga liv skriven av Lars Hector med Christel Persson. Det handlar om glamouren och det ljuva livet i Hollywood. Men också om de många motgångar Ekberg mötte i sitt liv, barnlöshet, brutala övergrepp och kampen mot cancern.



Christel Persson, född 1951, var en svensk författare och journalist. Hon arbetade på Expressen sedan mitten på sjuttiotalet, bland annat som kulturredaktör och Medelhavskorrespondent. Lars Hector, född 1949, är en arrangör, PR-person och festfixare i Malmö. Han och Anita Ekberg var nära vänner sedan åttiotalet. Christel Persson intervjuade Ekberg 2013.
ISBN
9788711877951
Språk
Svensk
Utgivelsesdato
14.12.2017
Tilgjengelige elektroniske format
  • MP3 - i en fil
  • MP3 - i avsnitt
  • Flash Stream
  • HTTP Stream
  • TSS Stream
Spilletid
23tim 16min
Lytt her
  • Adlibris app
  • Datamaskin