Gå direkte til innholdet
Den nøgne kvinde
Spar

Den nøgne kvinde

En smukt illustreret bog af kvindens former og udtryk.

Kvindekroppen er det brillante slutprodukt af millioner af års evolution. Den er fyldt med forbløffende tilpasninger og underfundige detaljer. Det er den mest bemærkelsesværdige organisme på planeten.

På forskellige tidspunkter har samfundene forsøgt at ændre og forskønne kvindekroppen på tusinde forskellige måder. 

I denne nye undersøgelse vender menneskeobservatøren Desmond Morris sine evner og opmærksomhed mod kvindekroppen og tager læseren på en guidet tur fra top til tå. 

Desmond Morris udforsker de forskellige måder til forbedringer og begrænsninger, som forskellige samfund har udviklet i deres søgen efter kontrol og perfektionering af kvindekroppen.

Et af tidens klassiske værker om kvindekroppen, som her er begået af den internationalt anerkendte forfatter Desmond Morris. 

Udgivet på dansk ved Paludans forlag.
Undertittel
Et studie af kvindens krop
Oversetter
Niels Krohn
Opplag
1
ISBN
9788772307664
Språk
Dansk
Vekt
592 gram
Utgivelsesdato
23.10.2006
Antall sider
297