
Den jag vill vara
Lina Stolz skriver om det svåra i att möta sig själv och erkänna vem man är. Och ännu svårare – försöka bli den man vill vara. Den jag vill vara ger en unik inblick i hur en ung människa som hamnat snett i livet kan hitta styrkan inom sig att börja om. Boken är delvis baserad på autentiska upplevelser.
Lina Stoltz bor i Luleå, Norrbotten med man och två döttrar. Hon är utbildad lärare i svenska, engelska och religion från åk 3 till gymnasiet. Hon debuterade 1998 och har sedan dess skrivit flera böcker för barn och ungdom. Hon har också skrivit pjäser och varit med i Vid dagens slut och Tankar för dagen i radions P1och En bok en författare i SVT.
Lättlästa böcker från Nypon är ofta något kortare, har alltid ett lättare språk och ett innehåll anpassat för den tänkta läsarens ålder.
- Forfatter
- Lina Stoltz
- Oppleser
- Patrik Hont
- Formgiver
- Louise Bååth
- Alder
- 12-15 år
- ISBN
- 9789178255184
- Språk
- Svensk
- Utgivelsesdato
- 22.4.2020
- Forlag
- Nypon förlag
- Tilgjengelige elektroniske format
- MP3 - i en fil
- MP3 - i avsnitt
- Flash Stream
- HTTP Stream
- TSS Stream
- Spilletid
- 0tim 39min
- Lytt her
- Adlibris app
- Datamaskin
