
Dagar av liv : dikter genom årets tider, med akvareller
Gunnel Arvidsson är poet och konstnär.
"Mina sinnen har öppnats. Jag har glömt att jag är i stan, förlorat mig i starka intryck. Jag vandrar mellan världar ... "
Mellan nuet och evigheten växlar årets tider som tider i människans liv. I eftertankar till dikt och bild ger hon ytterligare en dimension till ögonblicket. "Jag vandrar i landskapet och möter ständigt nytt, ljus och skuggor. Intryck kommer emot mig, dröjer, försvinner - och återskapar mig."
Ett fönster mot himlen/Jag rörs/av en fjärilsnatur
'Dagar av liv' hämtar inspiration från hemorten Sundbyberg och sammanfattar arbete från perioden 2002-2020. Samlingen innehåller 11 akvareller av författaren.
Samspelet i uttryck mellan akvarell och dikt är huvudfokus i Gunnel Arvidssons konstnärskap. 'Dagar av liv' är hennes
femte diktsamling. Hon har fått kulturstipendier och pris av Sundbybergs stad och Mäster Eckhart Sällskapet samt Sveriges Författarfond.
- Forfatter
- Gunnel Arvidsson
- Illustratør
- Gunnel Arvidsson
- Formgiver
- Thomas Svensson
- ISBN
- 9789151985206
- Språk
- Svensk
- Vekt
- 93 gram
- Utgivelsesdato
- 15.4.2021
- Forlag
- Gunnel Arvidsson
- Antall sider
- 54
