Gå direkte til innholdet
Conni börjar förskolan
Spar

Conni börjar förskolan

Lytt i appen vår eller last ned
Conni har fyllt tre år och det är dags att börja på förskolan. Få nya vänner, och en fröken. Allt känns spännande: från att köpa en frukostcroissant på vägen till förskolan, till de små toalettstolarna där Conni når ner till marken där hon sitter, och framför allt de nya kamraterna såklart. På baksidan av förskolan finns en trädgård med odlingar, och fröken Hanne är väldigt snäll. Följd med Conni när hon startar förskolan, kanske kan vi alla lära oss något nytt!


Liane Schneider är född 1957 i Tyskland. Hon har skrivit om karaktären Conni sedan 1990, och publicerat över 60 böcker som översatts till över 30 språk. Schneider har studerat konst och kemi och arbetar som lärare.

Eva Wenzel-Bürger är grafiker och barnboksillustratör. Hon har illustrerat flera av böckerna om Conni.

Copyright © Liane Schneider, 2021. Ursprungligen utgiven på tyska under titeln 'Conni kommt in den Kindergarten' av Verlag GmbH, Hamburg, Germany
Oversetter
Kajsa Landin
Alder
3-6 år
ISBN
9788726677508
Språk
Svensk
Utgivelsesdato
31.8.2021
Forlag
SAGA Kids
Tilgjengelige elektroniske format
  • MP3 - i en fil
  • MP3 - i avsnitt
  • Flash Stream
  • HTTP Stream
  • TSS Stream
Spilletid
0tim 12min
Lytt her
  • Adlibris app
  • Datamaskin