Gå direkte til innholdet
Charlotta ja seikkailu Nallemaassa
Spar

Charlotta ja seikkailu Nallemaassa

innbundet, 2026
Finsk
Alder: 6-9 år
Serie: Charlotta
Seikkailuhenkinen lastenromaani rohkeudesta, toivosta ja siitä, miten erilaisuus tekee maailmasta rikkaamman. Tarina on suunnattu 6–10-vuotiaille lukijoille, jotka uskovat unilelujen taikaan.

Kun neljäsluokkalainen Charlotta saa kutsun lähteä uninallensa Nanan kanssa Nallemaahan, hän löytää satumaisen maailman kaaoksen vallassa. Teddylandia-niminen teemapuisto on nousemassa pehmolelujen kotien tilalle, ja sen johtajana häärii petollinen Viola Vanamo. Nallemaan metsiä kaadetaan, vääränlaisia leluja karkotetaan, ja maan koko tulevaisuus on vaakalaudalla.

Charlotta ja Nana ryhtyvät selvittämään, mitä Violalla on mielessä. Miksi nallet auttavat rakentamaan teemapuistoa, joka tuhoaa suloisen Nallemaan? Entä mitä tapahtuu pehmoleluille, jotka eivät mahdu Violan suunnitelmiin?

Seikkailu paljastaa Charlotalle pehmolelujen syntymän salaisuuden – ja miten jokainen lelu, kuten jokainen ihminen, on yhtä arvokas.
Alder
6-9 år
ISBN
9789523566873
Språk
Finsk
Vekt
218 gram
Utgivelsesdato
14.4.2026
Antall sider
123