Gå direkte til innholdet
Britta och Silver får en vän
Spar

Britta och Silver får en vän

Lytt i appen vår eller last ned
Så fort Britta får syn på Jennie vet hon att hon har hittat sin drömhäst! Vilken hals, vilket steg och så stadig på tygeln. Redan innan hon testat att rida henne vet Britta att hon är förälskad i den bruna, runda hästen. Det känns ända in i hjärtat!

Lisbeth Pahnke (f. 1945) är barnboksförfattare, fackboksskribent, översättare och hästentusiast. Hon är mest känd för sina hästböcker om Britta och Silver. Det är en serie på 14 böcker och har underhållit hästintresserade killar och tjejer ända sedan den första boken kom ut 1966.

Britta är en riktig hästtjej. Hon älskar att vara i stallet och att känna vinden i håret på hästryggen i galopp. Serien om Britta och Silver är skriven för barn och ungdomar som är tokiga i hästar och att hänga i stallet.
Alder
9-12 år
ISBN
9788726475845
Språk
Svensk
Utgivelsesdato
4.5.2020
Tilgjengelige elektroniske format
  • MP3 - i en fil
  • MP3 - i avsnitt
  • Flash Stream
  • HTTP Stream
  • TSS Stream
Spilletid
2tim 58min
Lytt her
  • Adlibris app
  • Datamaskin