Gå direkte til innholdet
Axel von Fersen
Spar

Axel von Fersen

innbundet, 2024
Svensk
223,-

Greve Axel von Fersen var vackrare, rikare, modigare, intelligentare och mer begåvad än de flesta. Han talade sex språk, var en duktig tecknare och spelade flera instrument. Han deltog i alla den tidens stora krig, inklusive det amerikanska frihetskriget. Han var god vän med de flesta europeiska kungligheter. Han mötte Voltaire, Beethoven, Händel, Goethe och Napoleon. Hans livs stora kärlek, den franska drottningen Marie-Antoinette, giljotinerades. Själv drabbades han, då han stod på höjden av sin makt och glans, av den stockholmska pöbelns raseri. Oskyldigt anklagad för kronprinsens död slets han ur sin riksmarskalksvagn och lynchades till döds i Gamla stan inför ögonen på polis och militär.

HERMAN LINDQVIST (f. 1943) är författare och journalist, främst känd för sina populärhistoriska böcker och tv-program. I dag är han bosatt i Polen.

"Allt en hjältesaga ska ha: äventyr, spänning, passion."
SUNDSVALLS TIDNING

"Handlingen har en nerv och dramatik som bara finns i verkligheten, och att så många människor som betytt något för historien är involverade gör boken högintressant."
HELSINGBORGS DAGBLAD

ISBN
9789180533065
Språk
Svensk
Vekt
410 gram
Utgivelsesdato
5.8.2024
Forlag
Lind Co
Antall sider
275