Gå direkte til innholdet
Arabvärlden och Europa : ett arabiskt perspektiv
Spar

Arabvärlden och Europa : ett arabiskt perspektiv

Forfatter:
pocket, 2004
Svensk
Militära interventioner, konflikter och ockupationer tillsammans med kulturellt och religiöst främlingskap gör omvärldens skräck för Arabvärlden tydlig. USA ockuperar och intervenerar, EU visar sina begränsningar, Arabvärlden sin svaghet och de andra stora regionerna på jorden sin bräcklighet.

Europas framtida globala roll beror på utvecklingen i länderna på Medelhavets södra sida, men också på förmågan att komma ifrån Jalta, Nato och minnet av Andra världskriget och skapa en brygga mellan Europa och Arabvärlden över det gemensamma havet – Medelhavet.

Arabvärldens och Europas framtid ligger i att man tillsammans med Turkiet och Iran kan skapa starka regioner, ömsesidigt beroende och goda relationer. Bara så kan en progressiv och demokratisk utveckling i såväl Arabvärlden som Europa bejakas.

Samir Amin är ekonom från Egypten och drivande i forskarnätverket Forum du Tiers Monde i Dakar, Senegal.
Forfatter
Samir Amin
Formgiver
Adore
Opplag
1
ISBN
9789189483323
Språk
Svensk
Vekt
100 gram
Utgivelsesdato
1.3.2004
Forlag
Premiss
Antall sider
173