Gå direkte til innholdet
Akateeminen kapinakirja
Spar

Akateeminen kapinakirja

327,-
Millaista on työskennellä kafkamaisen absurdissa systeemissä samalla yrittäen kaikin keinoin vaalia rinnassa roihuavaa sivistyksen ihanteen liekkiä ja ikiuteliasta tutkijan mieltä?

Miksi yliopisto on vaarassa hukata sivistystehtävänsä ja muuttua pihiseväksi pöhinätehtaaksi? Miten ilon, solidaarisuuden, akateemisen ystävyyden ja punkin varaan voi rakentaa muutosta kohti inhimillisempää yliopistoa?

Akateemisessa kapinakirjassa tutkitaan ja avataan kokemuksellisesti akateemisen maailman epäkohtia ja tapoja kapinoida näitä vastaan. Kirjan kauno- ja kaunakirjallisissa teksteissä ääneen pääsevät akateemisen maailman toimijat laajasti – opiskelijoista tutkijoihin, opettajiin, professoreihin ja hallintohenkilökuntaan – ja heidän kokemuksensa akateemisessa maailmassa toimimisesta. Kirja on tarkoitettu kaikille, joita nykyinen akateeminen maailma koskettaa suoraan tai välillisesti.

Tule mukaan lempeään mutta radikaaliin avoimeen akateemiseen kapinaan!
Undertittel
Kauno- ja kaunakirjallisuutta yliopiston epäkohdista ja niitä vastaan kapinoinnista
ISBN
9789523972797
Språk
Finsk
Vekt
414 gram
Utgivelsesdato
9.10.2025
Antall sider
364