Gå direkte til innholdet
Äiti ja poika - Päivä koittaa
Spar

Äiti ja poika - Päivä koittaa

Forfatter:
Finsk
Lytt i appen vår eller last ned
Kaksi novellia elämän käännekohdista.

Päijänteen ristiselällä kamppailee pieni vene vihaisten aaltojen armoilla. Veneessä istuvat mies sekä nainen. Naisen kasvot ovat valkeat. Hän puristaa lasta rintaansa vasten. Suuri aalto lyö kohti venettä ja pirstoo sen kappaleiksi. Kuka perheestä selviää, vai selviääkö kukaan?

Minna Canthin Äiti ja poika on koskettava ja oivaltava novelli syntymästä, kuolemasta, ilosta ja surusta. Sama äänikirja sisältää myös Canthin toisen novellin Päivä koittaa. Siinä seurataan nuorten kolmiodraamaa Kallaveden rannalla.


Minna Canth (1844–1897) oli suomalainen kirjailija, toimittaja ja yhteiskunnallinen vaikuttaja, joka tunnetaan suomalaisen realismin pioneerina. Canthin teosten ajaton yhteiskunnallinen kritiikki on puhutellut lukijoita läpi sukupolvien. Canth edisti merkittävästi naisten, tyttöjen ja vähävaraisten asemaa Suomessa.
Forfatter
Minna Canth
ISBN
9788726256727
Språk
Finsk
Utgivelsesdato
20.3.2020
Tilgjengelige elektroniske format
  • MP3 - i en fil
  • MP3 - i avsnitt
  • Flash Stream
  • HTTP Stream
  • TSS Stream
Spilletid
1tim 23min
Lytt her
  • Adlibris app
  • Datamaskin