Siirry suoraan sisältöön
Vi är frisörer
Tallenna

Vi är frisörer

sidottu, 2026
ruotsi

Brorsan och jag har blivit så långhåriga på sista tiden, och jag har tuggummi i luggen. Brorsan hämtar en sax och klipper bort luggen. Sen vill jag prova!

Syskonen i den här boken är frisörer. Tur att Beata på andra sidan gatan vill ha en ny frisyr, och gamlingarna på Solgläntan också! Ibland råkar de klippa någon lite i örat, då känns det genast bättre om man ropar att det bara är ketchup. Och ibland blir det snett, men då är det bara att fortsätta klippa. Det blir kortare och kortare, men det blir jättesnyggt!

En bilderbok som ovillkorligen står på (de busiga) barnens sida.

Anders Sparring och Per Gustavsson har gjort flera hyllade böcker ihop, bland annat serien om Familjen Knyckertz. På Lilla Piratförlaget har de tidigare utkommit med Vi är pirater, om de vilda syskonen som vi nu får återse i Vi är frisörer.

Ikä
3-6 vuotta
ISBN
9789178136926
Kieli
ruotsi
Paino
446 grammaa
Julkaisupäivä
4.9.2026
Sivumäärä
32