Siirry suoraan sisältöön
Välkommen till Addamsville
Tallenna

Välkommen till Addamsville

Kirjailija:
sidottu, 2020
ruotsi

När skolvaktmästarens bostad brinner pekar alla i Addamsville - inklusive polisen - ett anklagande finger mot Zora. Med en försvunnen spökjägarmamma vars uppdrag Zora fått ta över, en pappa som sitter bakom lås och bom efter att ha försökt lura halva staden på pengar och en storasyster som varit ungdomsgängsledare, ligger det nära till hands att beskylla Zora för det mesta som går fel. 
Zora måste nu avslöja den skyldige, trots att det inte verkar finnas en enda ledtråd. Till sin hjälp har hon sin kusin Artemis, som visserligen är utomordentligt irriterande men har värdefulla kunskaper om stadens lokalhistoria. 

FRANCESCA ZAPPIA är en amerikansk författare och serietecknare som bor i Indiana, USA. Eliza och hennes monster är hennes andra bok - en stark och gripande ungdomsroman, rikt och originellt illustrerad med seriestrippar och skärmdumpar. Välkommen till Addamsville är hennes senaste, läskiga bok - även den här gången illustrerad av Francesca Zappia själv.

»Francesca Zappia skapar en fängslande fantasivärld och väver samman småstadsestetik, gotisk sensibilitet och komplexa karaktärer i en lysande Buffy the Vampire Slayer-aktig historia.« | Publishers Weekly 

Kääntäjä
Lottie Eriksson
Ikä
12-15 vuotta
ISBN
9789178932474
Kieli
ruotsi
Paino
504 grammaa
Julkaisupäivä
16.3.2020
Kustantaja
Modernista
Sivumäärä
370