Siirry suoraan sisältöön
Stormvarning
Stormvarning
Tallenna

Stormvarning

Lue sovelluksessa tai lataa laitteellesi
Johan är den snabbaste springpojken, en blixt, "Meteoren från Fiskaregatan", och han gör allt han kan för att spara ihop tillräckligt med pengar för att kunna köpa sig en egen optimistjolle. Han har precis fyllt tio år och älskar havet. Bland Johans kompisar i Marstrand är seglingen allt. Vem av dem kommer att vinna den stora kappseglingen? Blir det Magnus, direktörens son, eller blir det hon som styr Tjuvkilsbåten från grannklubben? Papporna försöker ge råd fastän de inte alls begriper särskilt mycket om segling. Och hur ska det gå, kommer Johans dröm att gå i uppfyllelse?

Författaren, folkbildaren och debattören Lars Hesslind (1935–2010) skrev ett trettiotal romaner, barnböcker och läroböcker. Han gjorde också manus för tv, radio och film, och engagerade sig för barn med läs- och språksvårigheter. Uppväxten i ett fattigt arbetarkvarter i Göteborg kom att prägla hans författarskap. År 1983 startade han Författarskolan i Marstrand där han var rektor fram till sin bortgång.

Johan älskar att segla. I Marstrand är havet alltid nära och för Johan och hans vänner är segling en tävling, ett äventyr och ett sätt att leva.
Kirjailija
Lars Hesslind
Ikä
9-12 vuotta
ISBN
9788726423273
Kieli
ruotsi
Julkaisupäivä
11.6.2020
Kustantaja
Saga Egmont
Formaatti
  • Vesileimattu Epub
Sivumäärä
312
Lue e-kirjoja täällä
  • Sovellus
  • Lukulaite
  • Tietokone