Siirry suoraan sisältöön
Sånt händer inte här
Tallenna

Sånt händer inte här

Kirjailija:
ruotsi
13,90 €
Kuuntele Adlibris-sovelluksessa tai lataa laitteellesi

Vad kommer att hända när Amerika styrs av en diktator? Det frågade sig Sinclair Lewis redan 1935 i den satiriska romanen Sånt händer inte här. År 2017 känns frågan mer aktuell än någonsin.

Vi kommer in i handlingen när Berzelius "Buzz" Windrip har besegrat Franklin D Roosevelt och valts till USA:s president. Han blir vald efter att underblåst folks rädslor för det främmande och lovat drastiska ekonomiska och sociala reformer samtidigt som han propagerat för patriotism och en återgång till "traditionella" värden. Efter valet tar Windrip full kontroll över regeringen och inför, med hjälp av en hänsynslös paramilitär styrka ett totalitärt styre. Romanen kretsar kring journalisten Doremus Jessup som gör motstånd mot den nya regimen.

"Sånt händer inte här" är klart inspirerad av fascismens framväxt i Europa under 1930-talet och det är lätt att identifiera ledare som Hitler i texten. Samtidigt är det en skrämmande aktuell roman som fått nytt liv under våren i USA.

Kirjailija
Sinclair Lewis
Kääntäjä
Hugo Hultenberg
ISBN
9789188647436
Kieli
ruotsi
Julkaisupäivä
22.11.2017
Formaatti
  • MP3 - yksi tiedosto
  • MP3 - lyhyet jaksot
  • Flash suoratoisto
  • HTTP suoratoisto
  • TSS suoratoisto
Soittoaika
16tuntia 8minuuttia
Kuuntele äänikirjoja täällä
  • Adlibris-sovellus
  • Tietokone