Siirry suoraan sisältöön
  1. Kirjat
  2. Jännitys
  3. Dekkarit

Ringfuru

9,80 €

Juni 1714. I närheten av sockengränsen mellan Järfsiö och Dilsbo i Hälsingland. Kronolänsman Erik Forsbeck och hans kollega Petter Lundman beger sig upp till Piparvallen där en hemkommen soldat tagit en stuga i besittning. Väl framme möts de av uppjagade vallpigor som hittat en ung pojke dränkt i Stormyrtjärnen.

Det viskas om trolldom och om släkter som ligger i bitter fejd. När ett nyfött barn hittas dött i en kallkälla, och en slagbjörn börjar härja runt vallen blir Forsbeck tvungen att stanna. Gamla synder gör sig påminda och snart befinner sig Forsbeck insnärjd i en härva av konspirationer och ond bråd död.

Vad är det för ondska som rör sig i allt snävare cirklar runt Piparvallen? Är det en vettlös soldat, män på jakt efter blodshämnd, eller någonting betydligt allvarligare?

Kirjailija
Erik Nilshammar
ISBN
9789181000818
Kieli
ruotsi
Julkaisupäivä
19.6.2024
Kustantaja
Bookea
Soittoaika
7h 57min