Siirry suoraan sisältöön
Piraterna
Tallenna

Piraterna

Kuuntele Adlibris-sovelluksessa tai lataa laitteellesi

En märklig man med en en sedelbunt stor som en Harry-Potter bok i rockfickan kliver på samma buss som Peter, Petra och Lucy. De bestämmer sig för att följa efter honom.

Det är upptakten till Piraterna som utspelar sig på Kiviks marknad, Österlens kust och ute till havs på Östersjön.

Det förekommer en hel del motorcyklar i boken och på Kiviks marknad finns en anrik motorcirkus. I en trång trätrumma kör våghalsiga dödsryttare med motorcykel på väggarna! Det är knappt man fattar hur de bär sig åt! Bara ett par hundra meter från marknadens virvlande karuseller ligger den lilla fiskebyn Vitemölle stilla i natten.

Allt verkar lugnt, men någon vaktar i skuggorna.
Vem är den mystiske motorcykelföraren som alltid verkar befinna sig i händelsernas centrum, men aldrig ger sig till känna? Är han god eller ond? Vän eller fiende? Och framför allt - var har Peter, Petra och Lucy sett honom förut?

Kirjailija
Mårten Sandén
Ikä
9-12 vuotta
Painos
1
ISBN
9789129693881
Kieli
ruotsi
Julkaisupäivä
16.4.2014
Kustantaja
Rabén Sjögren
Formaatti
  • MP3 - yksi tiedosto
  • MP3 - lyhyet jaksot
  • MP3 - pitkät jaksot
  • Flash suoratoisto
  • HTTP suoratoisto
  • TSS suoratoisto
Soittoaika
5tuntia 11minuuttia
Kuuntele äänikirjoja täällä
  • Adlibris-sovellus
  • Tietokone