

Mr Reeders mästerkupp. Återutgivning av deckare från 1931. Kompletterad med fakta och ordlista
När han utreder en omfattande knarksmugglingshärva så börjar vittnen och misstänkta försvinna – och mördas.
Det dröjer inte länge innan Reeder inser att också hans eget liv är i fara.
Det här är en av många berättelser om den mystiske och blygsamme detektiven Mr Reeder. Denne har en naturlig förmåga att upptäcka brott och arbetar för åklagarmyndigheten i London.
Texten skrevs av den brittiska författaren Edgar Wallace (1874–1932) som slog igenom med berättelser om kommissarie Sanders och hämnaren ”Ringaren”.
Under flera decennier i början av 1900-talet var Wallace världens mest populära äventyrs- och deckarskribent. Hans böcker såldes i miljonupplagor – trots att han ofta publicerade 5-10 per år.
Den här texten publicerades ursprungligen år 1931 med titeln ”Mr Reeders mästerkupp”. Texten publicerades ursprungligen på engelska år 1929 i tidskriften ”The thriller” med titeln ”The crook in Crimson”.
Översättningen gjordes av Erik Karlholm (1880–1932).
Eftersom den här texten skrevs redan i början av 1900-talet har vi också kompletterat texten med en ordlista över sådana ord och namn som kan vara svåra att känna till i dag.
- Kirjailija
- Edgar Wallace
- Kääntäjä
- Erik Karlholm
- ISBN
- 9789178632657
- Kieli
- ruotsi
- Julkaisupäivä
- 11.4.2024
- Kustantaja
- Bokförlaget Klassiska deckare
- Formaatti
- Vesileimattu PDF
- Vesileimattu Epub
- Lue e-kirjoja täällä
- Adlibris-sovellus
- Lukulaite
- Tietokone