Siirry suoraan sisältöön
Minibok: Besök på Helgoland 1874
Minibok: Besök på Helgoland 1874
Tallenna

Minibok: Besök på Helgoland 1874

Lue Adlibris-sovelluksessa tai lataa laitteellesi
Den här e-boken beskriver ett besök på ön Helgoland på 1870-talet.

Redan på den här tiden var ön ett mycket populärt resmål och i texten beskrivs resan hit med båt från Hamburg.

En av anledningarna till att ön Helgoland inte är så känd bland oss svenskar är att den under åren har bytt nationalitet många gånger. Den var länge dansk men blev efter Napoleonkrigen brittisk – och tillhör i dag Tyskland.

Det här är en mycket liten ö, den är bara 1,7 kvadratkilometer stor, men trots farhågorna i texten så har erosionen inte förändrat dess utseende särskilt mycket sedan 1874.  

I den här texten får du läsa om skribentens spännande resa och den dramatik hon hamnar i när en storm slår till mot ön.  

Texten publicerades år 1874 under signaturen Sylvia som användes av författaren Sara Pfeiffer (1829–1913).

Eftersom den här texten skrevs på 1800-talet så innehåller den mått, ord och personer som inte är så bekanta i dag. Därför har vi kompletterat originaltexten med en kortfattad ordlista.

Kirjailija
Sara Pfeiffer
ISBN
9789187363733
Kieli
ruotsi
Julkaisupäivä
29.1.2015
Formaatti
  • PDF - Adobe DRM
  • Epub - Adobe DRM
Lue e-kirjoja täällä
  • Adlibris-sovellus
  • Lukulaite
  • Tietokone