Siirry suoraan sisältöön
Mellan is och aska
Tallenna

Mellan is och aska

Kuuntele Adlibris-sovelluksessa tai lataa laitteellesi
Den avslutande delen i Mikaela Nykvists uppskattade trilogi om livet i Wasa på 1800-talet.

Finland hör till Ryssland och den nya staden Wasa växer och tar form på sin nya plats invid havet.

Livet går sin gilla gång för Alfred och Magda i Runsor utanför Wasa, ända tills de, liksom alla andra, drabbas hårt av det kalla vädret och missväxten som brer ut sig över Norden år 1867. Skördar slår fel och sjukdomar härjar över ett lamslaget och nedfruset Finland, medan myndigheterna står handfallna inför det som sker inför deras ögon.

Amalia lever ett stillsamt liv i Stockholm tillsammans med sonen Edvin. En ny bekantskap träder in i hennes liv via sonens upptåg och det visar sig att denna nykomling ändrar på hennes liv för all framtid.

Mellan is och aska tar oss tio år framåt i tiden från Förändrad och bränd och Rök i fjärran. Det är den tredje delen i den dramatiska släktkrönikan som startar med Wasa brand.
Kirjailija
Mikaela Nykvist
ISBN
9789189180017
Kieli
ruotsi
Julkaisupäivä
24.3.2020
Kustantaja
Bookea
Formaatti
  • MP3 - yksi tiedosto
  • MP3 - lyhyet jaksot
  • Flash suoratoisto
  • HTTP suoratoisto
  • TSS suoratoisto
Soittoaika
10tuntia 21minuuttia
Kuuntele äänikirjoja täällä
  • Adlibris-sovellus
  • Tietokone