Siirry suoraan sisältöön
Logikksjekk
Tallenna

Logikksjekk

kirjanorja (bokmål)
Å argumentere godt er en forutsetning for konstruktiv meningsutveksling. Uten argumenter blir samfunnsdebatten bare påstand mot påstand. Argumentasjon er også en fellesnevner i akademisk metode på tvers av fag.

Å argumentere godt er krevende, men også en ferdighet som kan trenes.

I denne boken lærer du metoder for å analysere og vurdere argumentasjon. Du får kjennskap til hvilken rolle argumentasjon spiller i samfunnsdebatten og akademisk debatt, vanlige former for usaklighet og hvilke egenskaper som gjør et argument godt eller dårlig. Boken gir redskaper for å analysere strukturen i argumentasjon og skille mellom ulike typer argumenter. Du får blant annet en innføring i normative, induktive, deduktive og abduktive argumenter.



Forfatterne er Pål Antonsen (Universitetet i Oslo) og Ole Hjortland (Universitetet i Bergen). Begge har undervist i filosofi, logikk og argumentasjon i mange år. Sammen har de skrevet spalten «Logikksjekk» for Morgenbladet.
Alaotsikko
Argumentasjon som ferdighet : 2. prøveutgave
Painos
2
ISBN
9788215068244
Kieli
kirjanorja (bokmål)
Paino
431 grammaa
Julkaisupäivä
27.7.2023
Sivumäärä
140