Siirry suoraan sisältöön
Lidandets problem
Tallenna

Lidandets problem

Varför kan inte människor bara få ha det bra? Om Gud är god och allsmäktig, varför är världen ofta så ond?

I alla tider har människan brottas med frågor om lidande. I Lidandets problem (The Problem of Pain) svarade C S Lewis på sitt karaktäristiska vis, med tro, ärlighet, humor och intellektuell skärpa, och resultatet blev en bok som har kommit att betraktas som en av den kristna litteraturens klassiker på många språk. I sin svenska översättning har den tryckts i många upplagor sedan den kom ut för första gången 1955.

Felix Larsson har tidigare översatt bland annat Kristens omvägar och den nya utgåvan av Kan man vara kristen? nu har han gett ny svensk språkdräkt åt också denna Lewis-pärla.

"C S Lewis är perfekt för den halvt övertygade, för vilken hederlig människa som helst som skulle vilja vara kristen men som tycker att intellektet är i vägen." 
Anthony Burgess, New York Times Book Review

Kirjailija
C. S. Lewis
Kääntäjä
Felix Larsson
Suunnittelija
Maria Mannberg
ISBN
9789189704640
Kieli
ruotsi
Paino
238 grammaa
Julkaisupäivä
8.9.2023
Kustantaja
Libris förlag
Sivumäärä
194