Siirry suoraan sisältöön
Leken i språket och språket i leken
Tallenna

Leken i språket och språket i leken

Vad är vitsen med ordvitsar?

Leken i språket och språket i leken är boken för dig som går igång på ordlekar. Du får lära dig allt om språklekar baserade på ljud, om hittepåord, dubbla betydelser och mycket annat. Slutligen hamnar vi i sammanhangen där våra tolkningar av yttranden kan bli uppåt väggarna.

Boken hoppas även väcka din nyfikenhet för den språkiga mekanismen bakom dessa lekfulla manövrar. Vad är det som gör att vi uppfattar vissa fyndigheter som roliga, men inte andra? Här får du svaret – en språklekshierarki tar form! Visst är det spännande att det faktiskt går att beskriva vad som händer rent vetenskapligt när vi tänjer på språkets gränser?

Om författaren

MARIA HELENA SVENSSON är lektor i franska på Umeå universitet. Hon undervisar i ämnen som grammatik, lingvistik, översättning och vokabulär. Hennes forskningsområde är fraseologi (som handlar om ord som uppträder tillsammans i uttryck) och hon titulerar sig även som humorforskare.

Kirjailija
Maria Svensson
ISBN
9789181017182
Kieli
ruotsi
Paino
250 grammaa
Julkaisupäivä
28.1.2026
Kustantaja
Lava Förlag
Sivumäärä
234