Siirry suoraan sisältöön
Kejsarens legosoldat
Tallenna

Kejsarens legosoldat

Kuuntele Adlibris-sovelluksessa tai lataa laitteellesi

Harald befinner sig på Sicilien och tjänar Bysans kejsare, Mikael IV. I en blodig strid lyckas bysantinerna vinna tillbaka den östra delen av ön. De möts av hårt motstånd från general Georgios Maniakes när Harald leder kejsarens livvakt, det legendariska väringagardet, vid erövringen av slotten Messina och Syrakusa.

Under striderna blir Harald bekant med moren Azím. Tillsammans med honom får Harald och vapenbröderna Ulv och Halldor i uppdrag att eskortera det kejserliga parets unge styvson in i fiendens territorium. De påbörjar en resa till Jerusalem för att be om förlåtelse och evigt liv vid Kristi grav. Vad de inte räknat med är att kejsaren av Bysans plötsligt dör, och den maktkamp som rått om den kejserliga tronen blossar våldsamt upp på nytt.

Jan Ove Ekeberg har gett ut totalt 19 böcker. Han är mest känd för sina historiska spänningsromaner, däribland serien Den sista vikingakungen. Ekeberg föreläser också om sina böcker och andra historiska ämnen och deltar som föreläsare på resor som anordnas av Reseakademin. Innan han blev författare på heltid arbetade Ekeberg på Norges TV 2 i 25 år, de sista 10 åren som programledare för Økonominyheten.

Kirjailija
Jan Ove Ekeberg
Kääntäjä
Niklas Darke
ISBN
9789189607583
Kieli
ruotsi
Julkaisupäivä
17.3.2025
Formaatti
  • MP3 - yksi tiedosto
  • MP3 - lyhyet jaksot
  • Flash suoratoisto
  • HTTP suoratoisto
  • TSS suoratoisto
Soittoaika
10tuntia 36minuuttia
Kuuntele äänikirjoja täällä
  • Adlibris-sovellus
  • Tietokone