

Karneval
U gradu koji je poznat po svome karnevalu postoje dvije vrste taksista: pauci i muhe. Pauci mirno sjede u vozilu i cekaju mušteriju, dok muhe jurcaju gradom i traže svoj plijen. Muha, glavni junak trecega romana nagradivanoga kanadskog pisca Rawija Hagea, rodio se u cirkusu, kao djecak ostao je siroce, ali je odrastao okružen ljubavlju dvoje iznimnih ljudi. U njegovu taksiju izmjenjuju se obicni ljudi, kriminalci, prostitutke, raznorazni cudaci i divne osobe. Dok ih vozi do njihova odredišta, on sluša njihove price, njihov je ispovjednik i pomagac.
Ali i Muha ima svoje demone, svoje ljubavi, svoje opsesije. On nije obican taksist, on je ljubitelj knjiga, zaljubljen u svoju susjedu i beskrajno lojalan svojim posvojiteljima. Njegovo su pravo i jedinio utocište knjige, složene u sasvim neobicnom redoslijedu na beskrajnim policama, knjige kojima se utjece i koje obožava.
U romanu-kaleidoskopu Karnevalu promatramo život i ritam urbanog središta iz vizure nekoga tko ga najbolje poznaje, a tko je uvijek nijemi promatrac sa strane. Briljantan pripovjedac, minuciozan i oštrouman, Rawi Hage napisao je roman prepun humora i tuge, životnosti i seksualnosti, roman u kojem se kao na krabulji savršeno iscrtavaju sve ljudske emocije, a koje se najbolje vide na stražnjem sjedištu njegova automobila.