Siirry suoraan sisältöön
  1. Kirjat

Ild og vand (2) Håbløst forelsket

Sidottu, 2025
tanska
25,50 €

Abelones klasse skal på lejrskole, men der er kun plads til Kalinda i et af drengeværelserne. Det synes Kalinda, drengene og forældrene er helt i orden. Men det gør Abelones veninde Salma ikke. Salma er nemlig forelsket i Oliver, som både spiller fodbold med Kalinda OG nu også skal bo på værelse med hende. Så Salma er ikke glad. 

Abelone vil så gerne have, at hendes veninder og Kalinda kan sammen, så hun får arrangeret en date mellem Salma og Oliver – med hjælp fra Kalinda. Men daten går helt galt, og Abelone bliver først ulykkelig over, at det bare ikke skal lykkes at få pigerne til at acceptere Kalinda. Men så bliver Abelone også sur. Der skal gøres noget – og hvis ikke hendes veninder vil ændre sig, er Abelone nødt til at ændre taktik.

Ild og vand er en serie bøger om bl.a. at rykke på sine egne fordomme for at kunne møde det nye og anderledes. Men det er også en serie om veninder, kærlighed, modsætninger og hverdagsliv.

I serien Ild og vand:

Veninder på dybt vand

Håbløst forelsket

Fra ca. 8 år.

Painos
1
ISBN
9788727224824
Kieli
tanska
Paino
241 grammaa
Julkaisupäivä
18.3.2025
Kustantaja
ASCHEHOUG A/S
Sivumäärä
80