Siirry suoraan sisältöön
Hvis historie er det?
Tallenna

Hvis historie er det?

Kirjailija:
sidottu, 2023
tanska
Hvem får taletid, og hvem har lov til at forme tidens fortællinger? #MeToo er en kamp om netop den grundlæggende magt. Hvis historie er det? samler feminist og forfatter Rebecca Solnits bedste essays om et af de største skred i feminismens historie siden 1970’erne.

Rebecca Solnit (f. 1961) er historiker, aktivist og forfatter. Hun har skrevet nogle af de mest indflydelsesrige feministiske essays i nyere tid, heriblandt Alle spørgsmåls moder og Mænd forklarer mig ting, som har dannet grundlag for begrebet ‘mansplaining’.

Bogen er en del af den serien Feministisk bibliotek, der samler fire af de mest markante feministiske stemmer fra de sidste 100 år og introducerer de vigtigste diskussioner om forholdet mellem køn, magt og historie.
Alaotsikko
Gamle konflikter, nye kapitler
Kirjailija
Rebecca Solnit
Kääntäjä
Ninna Brenøe
Painos
1
ISBN
9788794272841
Kieli
tanska
Paino
474 grammaa
Julkaisupäivä
24.10.2023
Sivumäärä
288