Siirry suoraan sisältöön
Hjältar och skurkar
Tallenna

Hjältar och skurkar

Kuuntele Adlibris-sovelluksessa tai lataa laitteellesi
När Europa krossas under Hitlers skoningslösa krigsmakt är Churchill den ende ledaren som vågar sätta sig upp mot Führern. Den brittiske premiärministerns järnvilja gör honom till en förebild i Storbritannien och över hela kontinenten.

I Tyskland blir Albert Speer i februari 1942 rustningsminister och han börjar genast förse vapenindustrin med en strid ström av krigsfångar – som SS då slipper besväret med att ta livet av. Churchill var en tvättäkta hjälte, och Speer en usel skurk – eller var de? Churchill hade rasistiska åsikter, medan Albert Speer trotsade Hitler och med risk för sitt eget liv räddade Tysklands infrastruktur.

Del 19 i serien 'En värld i krig' synar krigets största personligheter.

'Allt om Historia' tar med dig på en halsbrytande resa till svunna tider, så att du kan njuta av historiens största händelser. Följ med tillbaka i tiden – tillbaka till andra världskrigets frontlinjer, vikingarnas räder och egypternas gudsdyrkan. 'Allt om Historia' är för dig som vill veta mer om spännande och dramatiska händelser i det förflutna.
ISBN
9788726382495
Kieli
ruotsi
Julkaisupäivä
11.3.2020
Kustantaja
Saga Egmont
Formaatti
  • MP3 - yksi tiedosto
  • MP3 - lyhyet jaksot
  • Flash suoratoisto
  • HTTP suoratoisto
  • TSS suoratoisto
Soittoaika
3tuntia 21minuuttia
Kuuntele äänikirjoja täällä
  • Adlibris-sovellus
  • Tietokone