Siirry suoraan sisältöön
  1. Kirjat
  2. Pokkarit

Glædens bog, 2. udgave

25,50 €

Desmond Tutu og Dalai Lama har begge viet deres liv til fredelig modstand mod enhver form for undertrykkelse. Men trods den megen lidelse de har set og mærket, også på egen krop, har de begge bevaret en helt utrolig glæde - varm, boblende og smitsom, hvad enhver, der har oplevet dem tale, kan bevidne. 

I GLÆDENS BOG mødes de for at dele deres erfaringer og tanker om glæde og lykke med resten af verden. Bogen bygger på deres mangeårige venskab, deres erfaringer og forskellige tro. Desuden har de i arbejdet med bogen modtaget spørgsmål fra læsere over hele jorden om glæde og lykke, som de har udfordret hinanden med. En inspirerende, varm og kærlig bog om at finde glædens udspring i sit eget indre. 

Dalai Lama er tibetanernes åndelige leder. Siden han i 1959 måtte flygte fra Tibet, har han rejst rundt i verden for at fremme ikke-vold og international forståelse ud fra sin buddhistiske grundholdning. Et arbejde han i 1989 fik Nobels Fredspris for. 

Desmond Tutu, som døde december 2021, var tidligere ærkebiskop over Cape Town i Sydafrika. Han modtog Nobels Fredspris for sit årelange arbejde under apartheid, og i 1994 blev han udpeget som formand for den sydafrikanske Sandheds- og forsoningskommission.  

Alaotsikko
Fang lykken i en turbulent verden
Painos
2
ISBN
9788774674924
Kieli
tanska
Paino
400 grammaa
Julkaisupäivä
12.1.2022
Sivumäärä
333

Glædens bog, 2. udgave - Nidottu (9788774674924) | Adlibris kirjakauppa