Gedser Kirke 100 år
Kirken står næsten som dengang, den blev indviet, men det ydre er dog blevet totalt renoveret i 2014. Taget er udskiftet og murværket har gennemgået en meget nødvendig restaurering og opretning, da det var meget medtaget som følge af den udsatte beliggenhed tæt ved Østersøen.
Vi er meget tilfredse med resultatet og vil gerne takke Lolland-Falsters Stift, Entreprenørfirmaet Troels Jørgensen, og Etn Arkitekter for et godt og konstruktivt samarbejde under hele forløbet. Desuden er det gamle Frobenius-orgel udskiftet med et nyt, der er bygget af orgelbyggerfirmaet P.G. Andersen og Bruhn. Orglet giver også fremover muligheder for koncerter, da det er langt mere avanceret end det gamle, der var helt nedslidt.
Med dette skrift vil vi i tekst og billeder give et indtryk af de 100 år, der er gået og ikke mindst sætte fokus på renoveringen og det nye orgel.
- Alaotsikko
- 1915 - 2015
- Kirjailija
- Søren Winther Nielsen, Kim Grützmeier
- Toimittaja
- Gitte Ahrenkiel
- Painos
- 15001
- ISBN
- 9788771701371
- Kieli
- tanska
- Paino
- 136 grammaa
- Julkaisupäivä
- 13.3.2015
- Kustantaja
- Bod - Books on Demand
- Sivumäärä
- 46
