Siirry suoraan sisältöön
  1. Kirjat
  2. Romaanit
  3. Hyvän mielen kirjat

Fyra kriser och ett bröllop

Kirjailija:
ruotsi
Sarja:Kom igen nu, Lena! (osa 1)
13,50 €

Fyra kriser och ett bröllop är första delen i Herman Wenlins humoristiska deckarserie Kom igen nu, Lena!. Vi följer den nydumpade polisen Lena medan hon försöker överleva ett kärlekslöst liv som singel och ett polisjobb som hon i det närmaste är gift med.

Trots att Lena tvingats flytta in i kusinen Agnes nerlagda bageri ser hon hoppfullt på framtiden. Kanske är det inte så illa som hon tror! Men när kollegan Rami ska gifta sig och till och med Agnes får till en lyckad dejt inser Lena den bittra sanningen: alla har det bättre än hon!

Sedan härjar en blottare på Stockholms gator. Det som först framstår som ett rutinärende sätter krafter i rörelse som tvingar Lena att ta tag i sitt liv.

Kom igen nu, Lena! är en fartfylld kaoshistoria signerad pseudonymen Herman Wenlin. Med bravur förenar han vass humor med en ny oförglömlig karaktär i Lena – en ständigt krisande polis mitt i livet.

Suunnittelija
Nils Olsson
Kirjailija
Herman Wenlin
ISBN
9789180983563
Kieli
ruotsi
Sarja
Kom igen nu, Lena! (osa 1)
Julkaisupäivä
8.7.2026
Kustantaja
Gyldendal Astra
Soittoaika
5h 39min