Siirry suoraan sisältöön
Främling i vita rum
Tallenna

Främling i vita rum

Kirjailija:
ruotsi
Lovette Jallow förklarar, fördjupar och konkretiserar begrepp som vit feminism, colourism och white saviorism, samtidigt som hon på ett inspirerande sätt berättar om sitt liv med autism. I Främling i vita rum bjuder Lovette Jallow in läsaren till en lektion i strukturell rasism, men också en personlig berättelse om människan bakom aktivisten.

Du får följa med Lovette från uppväxten i Gambia med starka kvinnor som förebilder till kulturkrocken i mötet med Sverige. Du får konkreta tips på hur du kan hantera situationer när någon agerar rasistiskt och lära dig stå upp mot rasism, sexism och orättvisor. Samtidigt är boken en brännande skildring av hur en människa kan slås ned gång på gång och ändå lyckas resa sig igen och igen.

Främling i vita rum är en bok om att våga stå upp för det du tror på, hur mycket du än riskerar att förlora.

Lovette Jallow född 1984 i Gambia, jurist, föreläsare, författare och svensk aktivist inom antirasism. I augusti 2019 tilldelades hon Raoul Wallenberg-priset. Hon har skrivit boken Black Vogue - skönhetens nyanser och grundat organisationen Action for Humanity som bland annat ger juridisk och ekonomisk hjälp till individer som har drabbats av rasism och förtryck.
Kirjailija
Lovette Jallow
Painos
1
ISBN
9789180060189
Kieli
ruotsi
Paino
474 grammaa
Julkaisupäivä
11.11.2020
Kustantaja
Bazar Förlag
Sivumäärä
255