Siirry suoraan sisältöön
  1. Kirjat
  2. Romaanit
  3. Historialliset romaanit

Folket vid landsvägen

10,80 €

Karin och Hans har lämnat livet som piga och dräng bakom sig. De är nygifta, har precis köpt en egen gård och snart får de veta att de dessutom väntar barn. Är detta vändpunkten mot ett bättre liv? Kanske är det de stora förhoppningarna hos det unga paret som gör att bakslaget känns extra hårt. Hans och Karin har inte marginal att något går fel, så när deras lantbruk inte tar fart blir följderna ödesdigra.

Alice Hulting (1912-1995), pseudonym för Edith Nilsson, var en svensk författare som under sin livstid skrev ett tiotal böcker. Innan hon började med sitt skrivande arbetade hon dock länge som piga. Hennes debutroman, Byns sista piga, är mycket baserad på egna upplevelser och även andra delar av hennes författarskap beskriver liknande miljöer på den skånska landsbygden.

Denna serie historiska romaner kretsar alla runt Veberödstrakten i Skåne. Del ett tar vid under 1920-talet och vi får följa Karin, som börjar arbetet på sin första pigplats. Det är ett hårt liv med mycket arbete och knapp lön. Ändå drömmer Karin om en ljusare framtid.

Seriens delar kan läsas fristående.

Kirjailija
Alice Hulting
ISBN
9788726320305
Kieli
ruotsi
Julkaisupäivä
15.1.2020
Kustantaja
Saga Egmont
Sivumäärä
252