Siirry suoraan sisältöön
Ett judiskt Europa : kring uppkomsten av en modern arkitektur 1830-1930
Tallenna

Ett judiskt Europa : kring uppkomsten av en modern arkitektur 1830-1930

Kirjailija:
sidottu, 2024
ruotsi

En forskningsresa i det judiska Europa, både det som är kvar och i det som utplånades av nazismen Bedoire inringar inte en speciell judisk arkitektur. I stället belyser och preciserar han det hittills förbisedda judiska inslaget i periodens husbyggen , skrev Per Wästberg i Dagens Nyheter när den första upplagan utkom. 

Ett storverk Förintelsen besegras av en författare som Fredrick Bedoire när han låter det judiska bli kittet i Europas kultur", skrev historikern Kristian Gerner i Svenska Dagbladet 1998.  Boken har blivit en klassiker inom sitt område. Också utgiven i Kanada. 

Om författaren 

Fredric Bedoire är prof. em. i arkitekturens historia vid Kungl. Konsthögskolan och docent i konstvetenskap vid Stockholms universitet. Han är författare till en rad prisbelönta böcker inom sitt fält. 

Kirjailija
Fredric Bedoire
Toimittaja
Trygve Carlsson
Painos
3
ISBN
9789189826502
Kieli
ruotsi
Paino
1448 grammaa
Julkaisupäivä
25.11.2024
Kustantaja
Carlsson
Sivumäärä
483