Englemageren
Cora Berg er en ung norsk kunstner, der flytter til Århus for at slå igennem på den danske kunstscene. Rundt omkring på cafeerne og i kunstnerkredsene oplever hun meget mere end hvad der kan males på et lærred.
Med et satirisk glimt i øjet føres vi med gennem hendes seksuelle oplevelser og rundt i det samfund, hun bliver en del af. "Englemageren" tegner et humoristisk, farverigt og kritisk billede af kunstnermiljøet i Århus i 1990’erne.
Bogen udkom første gang i 1993.
idden /title /head body center h1 403 Forbidden /h1 /center /body /html Erik Kjær Larsen (1960-2014) var en dansk journalist og forfatter, der både skrev noveller og romaner. Han var uddannet på Danmarks Journalisthøjskole og arbejdede i en årrække som rejsereporter på Jyllands-Posten og senere som kultur- og it-reporter for Dagbladet Information.
- Kirjailija
- Erik Kjær Larsen
- Painos
- 1
- ISBN
- 9788728354827
- Kieli
- tanska
- Paino
- 363 grammaa
- Julkaisupäivä
- 5.12.2022
- Kustantaja
- Lindhardt Og Ringhof
- Sivumäärä
- 284
