Siirry suoraan sisältöön
Endast den som är turk är lycklig : Erdogan, kurderna och Sverige
Tallenna

Endast den som är turk är lycklig : Erdogan, kurderna och Sverige

Kirjailija:
sidottu, 2023
ruotsi

Turkiet med sina vackra turistorter vid Medelhavet och Svarta havet, sina mytomspunna historiska platser, viktiga handelsleder och stora naturrikedomar skulle kunna vara ett av världens rikaste länder och ett paradis att leva i.

Men Turkiet är ett land som förföljer sin egen befolkning, sina läkare, lärare och akademiker. Ett land där medborgarna är rädda för sin egen stat. Där var tredje ung människa vill emigrera för gott. Är Turkiet på väg att bli ett nytt Saudiarabien?

Kurdo Baksi (f. 1965), författare, samhällsdebattör och människorättskämpe. Sedan 1980-talet har han varit en stark röst i frågor rörande invandring, integration, rasism och pressfrihet. År 2000 mottog han Olof Palmes fredspris. Han har givit ut ett flertal böcker, däribland “Min vän Stieg Larsson” (2010) och “Apartheid Sverige” (2022). Grundare av tidskriften Svartvitt.

Kirjailija
Kurdo Baksi
Painos
1
ISBN
9789189603479
Kieli
ruotsi
Paino
357 grammaa
Julkaisupäivä
3.3.2023
Kustantaja
Kaunitz-Olsson
Sivumäärä
239