Siirry suoraan sisältöön
En rackarunge ; 15 år : några blad ur en rackarunges liv
Tallenna

En rackarunge ; 15 år : några blad ur en rackarunges liv

Ester Blenda Nordström (1891-1948) har beskrivits som Sveriges första undersökande reporter och ”wallraffare”. 1914 tog hon, utklädd till piga, tjänst på en bondgård, i syfte att skildra pigornas verklighet och utröna varför alltfler unga kvinnor lämnade dessa tjänster. En piga bland pigor utgavs samma år och fick stor spridning.

Bland Nordströms böcker bör även nämnas Kåtornas folk (1916), där hon på plats skildrade samernas liv. I Amerikanskt: som emigrant till Amerika (1923) ville hon som resenär undersöka hur det gick med drömmarna om ett bättre liv på andra sidan Atlanten.

Nordström skrev även självbiografiskt inspirerade flickböcker, som bröt mot genrens konventioner. En rackarunge (1919) och 15 år: några blad ur en rackarunges liv (1921) är de två första i en serie om fyra delar. Berättelserna om den otyglade och äventyrliga Ann-Mari uppskattades av både publik och kritiker, gick som följetong i radion samt filmatiserades. Det har återkommande hävdats att bokserien gav Astrid Lindgren inspiration till böckerna om Pippi Långstrump.
ISBN
9789189518100
Kieli
ruotsi
Paino
417 grammaa
Julkaisupäivä
21.4.2023
Sivumäärä
291