
Dinosaurbanden – Skattejagten
Rasmus og Tobias finder et mystisk skattekort i buskene ved Rex-hulen. En værdifuld skat er gravet ned dybt inde i sumpskoven.
Rasmus har ikke lyst til at tage på skattejagt – det kan være farlige sørøverdinosaurer, der står bag! Men Tobias overtaler ham til sidst. På vejen skal de forbi flere farlige forhindringer. Mon de finder skattekisten? Og ikke mindst: Hvad er der i den?
Dinosaurbanden er et fantastisk dinosaurusunivers for de små, fyldt med humor og spænding. Bøgerne er perfekte til læsning for børn i børnehavealderen og egner sig også til børn, der er begyndt at læse selv. Bagerst i bogen kan du finde viden om de dinosaurer, der er med i historien. Dinosaurbanden – skattejagten er fjerde bog i serien af Lars Mæhle og Lars Rudebjer, hvor vi følger Rasmus og hans ven Tobias på små og store eventyr.
Læs også:
Dinosaurbanden – Ægget
Dinosaurbanden – Svømmekonkurrencen
Dinosaurbanden – Rejsen
Dinosaurbanden – En bedste ven
- Kirjailija
- Lars Mæhle
- Kuvittaja
- Lars Rudebjer
- Kääntäjä
- Marie Brocks Larsen
- Painos
- 3
- ISBN
- 9788740671827
- Kieli
- tanska
- Paino
- 373 grammaa
- Julkaisupäivä
- 11.6.2021
- Kustantaja
- Turbine
- Sivumäärä
- 56