Siirry suoraan sisältöön
Det vackra mysteriet
Tallenna

Det vackra mysteriet

Kirjailija:
pokkari, 2020
ruotsi
9,60 €

Åttonde boken i serien om kommissarie Gamache 

Vinnare av Agatha Award, Anthony Award och Macavity Award för »Bästa kriminalroman«

Inga utomstående ges någonsin tillträde till klostret Saint-Gilbert-entre-les-loups, djupt inbäddat i den vilda naturen utanför Québec, där ett tjugotal munkar lever i frid och bön. De odlar grönsaker, föder upp kycklingar och producerar choklad - och de sjunger. 
Ironiskt nog för ett sällskap som har avgett tysthetslöfte har munkarna blivit världsberömda för sina underbara röster, så effektfulla när de höjs i uråldriga mässor att de blivit kända som »det vackra mysteriet«. 
Men när den beundrade körledaren en dag hittas mördad öppnas låset på klostrets massiva träport för kriminalkommissarie Armand Gamache och Jean-Guy Beauvoir från Québec-polisen. Där upptäcker de dissonans i den skenbara harmonin. En av bröderna har, mitt i tillvaron av bön och kontemplation, haft mord i tankarna.
I svensk översättning av Carla Wiberg.

LOUISE PENNY är en kanadensisk deckarförfattare som översatts till trettio språk och sålt över tre miljoner böcker bara i Nordamerika. Hennes deckarserie som fått henne att kallas en modern Agatha Christie utspelar sig i Québec i Kanada, med kriminalkommissarie Armand Gamache som huvudperson. Louise Penny har vunnit The Barry AwardThe Agatha Award för Bästa kriminalroman (fyra år i rad!) och Anthony-priset två gånger.  

»Louise Penny fortsätter att höja ribban för sin lysande serie.« | People Magazine 

»Det är en njutning att läsa Louise Pennys böcker.« | Lotta Olsson, DN 

Kirjailija
Louise Penny
Kääntäjä
Carla Wiberg
ISBN
9789178932603
Kieli
ruotsi
Paino
246 grammaa
Julkaisupäivä
20.3.2020
Kustantaja
Modernista
Sivumäärä
462