Siirry suoraan sisältöön
Det kallas manshat : en bok om feminism
Tallenna

Det kallas manshat : en bok om feminism

När Carin Holmberg skrivit färdigt sin avhandling i sociologi, ”Det kallas kärlek” (1993), om könsmaktordningen bland unga till synes jämställda par, hade hon mycket vrede kvar. Den fick sitt utlopp i DET KALLAS MANSHAT, en rak och ilsken debattbok där hon visade grundläggande ojämlikheter mellan könen med en rad exempel hämtade ur media. Varför tycker den unge fotografen Jens Assur att jämlikheten ”gått för långt” för att hans sambo vägrar att städa? Varför betraktas kvinnliga chefer som ”manliga”? Varför får så många feminister frågan om de är manshatare? Carin Holmberg behöver inte läsa mellan raderna i de tidningsartiklar hon behandlar. Hon läser det som faktiskt står. Som hon skriver i sitt nyskrivna förord: ”Den bärande tanken i boken är att vi genom att inte lyssna utan enbart höra dels missar tillfällen att förstå, analysera och kritisera könsmakten, dels reproducerar densamma.” DET KALLAS MANSHAT är en av de tre första titlarna i Modernistas systerserie "Feminista".

CARIN HOLMBERG är sociolog med inriktning på frågor som rör maktrelationer mellan kvinnor och män. 1993 kom hennes avhandling Det kallas kärlek – Om kvinnors underordning och mäns överordning bland unga jämställda par i Sverige. Hon är född 1959 och bosatt i Ösmo.


Om Feminista-serien
I november 2003 kommer de tre första titlarna i Modernistas systerserie FEMINISTA, en utgivning med inriktning på moderna, feministiskt orienterade böcker. Texter som haft betydelse på strikt privata plan och i den samtida politiska debatten och som samtliga, på ett eller annat sätt, belyser tillståndet av ojämlikhet mellan könen. Urvalet är brett och personligt och serien innehåller såväl skön- som facklitteratur. De tre första titlarna är Carin Holmbergs avhandling Det kallas manshat, Joy Nicholsons roman Klanerna i Palos Verdes och Julie Burchills biografi Diana.
Kirjailija
Carin Holmberg
ISBN
9789188748492
Kieli
ruotsi
Paino
179 grammaa
Julkaisupäivä
1.11.2003
Kustantaja
Modernista