Siirry suoraan sisältöön
Det började med lek
Det började med lek
Tallenna

Det började med lek

Lue Adlibris-sovelluksessa tai lataa laitteellesi
På gården Källan har familjen Porssing levt i generationer. De var där långt innan staden dök upp på andra sidan älven, med sitt skräp och sina borgare. Nu verkar det som att släkten sjunger på sista versen. Gubben Porssing dras med stora skulder och lantbruket har han för längesedan tappat orken att sköta. Sonen Severin sitter inlåst i ett rum och dottern Sophie verkar aldrig bli gift. Familjens hopp står nu till barnbarnet Alexander – men det finns ett stort problem. Det är något som är fel med Alexander. Något som är alldeles oöverkomligt.

När en storbrand bryter ut på Kvarnberget i staden tycks vinden vända för Porssingarna. Men frågan är om det inte verkar lite för bra för att vara sant. Kan de lita på sina plötsliga medgångar?



Yngve Kernell (1903-1994) var en svensk arkitekt, konstnär och författare från Göteborg. Han studerade vid Chalmers och gick även utbildningar på målarskolor i Stockholm och Paris.
Kirjailija
Yngve Kernell
ISBN
9788726958652
Kieli
ruotsi
Julkaisupäivä
22.9.2021
Kustantaja
Saga Egmont
Formaatti
  • Vesileimattu Epub
Sivumäärä
296
Lue e-kirjoja täällä
  • Adlibris-sovellus
  • Lukulaite
  • Tietokone