Siirry suoraan sisältöön
Den nøgne kvinde
Tallenna

Den nøgne kvinde

27,40 €
En smukt illustreret bog af kvindens former og udtryk.

Kvindekroppen er det brillante slutprodukt af millioner af års evolution. Den er fyldt med forbløffende tilpasninger og underfundige detaljer. Det er den mest bemærkelsesværdige organisme på planeten.

På forskellige tidspunkter har samfundene forsøgt at ændre og forskønne kvindekroppen på tusinde forskellige måder. 

I denne nye undersøgelse vender menneskeobservatøren Desmond Morris sine evner og opmærksomhed mod kvindekroppen og tager læseren på en guidet tur fra top til tå. 

Desmond Morris udforsker de forskellige måder til forbedringer og begrænsninger, som forskellige samfund har udviklet i deres søgen efter kontrol og perfektionering af kvindekroppen.

Et af tidens klassiske værker om kvindekroppen, som her er begået af den internationalt anerkendte forfatter Desmond Morris. 

Udgivet på dansk ved Paludans forlag.
Alaotsikko
Et studie af kvindens krop
Kirjailija
Desmond Morris
Kääntäjä
Niels Krohn
Painos
1
ISBN
9788772307664
Kieli
tanska
Paino
592 grammaa
Julkaisupäivä
23.10.2006
Sivumäärä
297